CBG to kolejny podmiot rozważań pojawiający się w mediach i artykułach naukowych, który wzbudza coraz większe zainteresowanie ze względu na swoje właściwości i zastosowanie medyczne. W tym poście zajmiemy się wyjaśnieniem, czym jest CBG, co oznacza ta nazwa, skąd pochodzi ten związek oraz gdzie działa w ciele człowieka.
Skąd pochodzi CBG?
Cannabis sativa jest jedną z najdłużej hodowanych roślin w historii ludzkości. Badania wskazują, że posługiwano się tą rośliną już 12 tysięcy lat temu. Używano ją w celach medycznych, duchowych i społecznych, a jej włókno służyło do wyrobu tkanin czy sznurów i lin. Nasiona zaś stanowiły pokarm będący między innymi bezcennym źródłem białka.
Zaczęto ją badać naukowo w XIX wieku. W latach 1880-1950 ukazało się ponad 30 artykułów naukowych na temat różnych zastosowań medycznych konopi.
Konopie, rośliny z gatunku Cannabis sativa zawierają setki roślinnych substancji, między innymi ponad 100 kannaboidów. Jednym z nich jest CBG, czyli kannabigerol o wzorze chemicznym C21H32O2 :
![CBG co to takiego? NaszeNaturalne Chemical Structure Of Cbg](https://naszenaturalne.pl/wp-content/plugins/wp-fastest-cache-premium/pro/images/blank.gif)
CBG został odkryty w roku 1964 przez zespół pod kierownictwem Yehiela Gaoniego i prof. Mechoulama.
CBG czym jest?
CBG jest to jeden z głównych kannaboidów, który przez długi czas w odróżnieniu od THC i CBD był uważany za substancję drugorzędną ze względu na jego małe stężenie w dojrzałej roślinie: 1-2%. Okazuje się jednak, że jest on w rzeczywistości czymś w rodzaju komórki macierzystej dla pozostałych kannaboidów. W młodych roślinach jest go znacznie więcej, głównie pod postacią jego formy kwasowej zwanej CBGA, czyli kannaboidu matki. Wykształca się on w młodej roślinie jako pierwszy z kannaboidów.
Podczas wzrostu rośliny, kiedy pod wpływem enzymów, ciepła i promieniowania UV, CBGA ulega dekarboksylacji i w pierwszej kolejności tworzy CBG, a potem pozostałe kannaboidy.
CBGA -> CBG
Tworzenie się pozostałych kannaboidów zabiera nieco więcej czasu, ponieważ najpierw tworzą się ich formy kwasowe (między innymi CBDA, THCA).
CBGA -> CBDA -> CBD
CBGA -> THCA -> THC
Z powodu użytkowania CBG do produkcji innych kannaboidów (a mamy ich w roślinie ponad 100), w dorosłej roślinie kannabigerolu jest mało.
Z uwagi na jego niską zawartość w roślinie koszt produkcji CBG jest wysoki. Trwają jednak prace nad wyhodowaniem odmian konopi bogatych w kannabigerol.
Warto wiedzieć, że CBG jest związkiem nietoksycznym, całkowicie legalnym, nie wywołuje efektu odurzenia czy tzw. haju. Jest uznawany za środek bezpieczny i jest dobrym narzędziem dla poprawy dobrostanu.
Produkty konopne w sklepie naszenaturalne.pl
CBG, w której części rośliny powstaje?
Kannabigerol, tak jak inne kannaboidy powstaje w kwiatach i liściach konopi, a dokładniej w tzw. trichomach. Trichomy to maleńkie włoski pokrywające liście i żeńskie kwiaty konopi. Chronią one roślinę przed promieniowaniem, grzybami i zwierzętami. Większość trichomów znajduje się na kwiatostanach.
Łodygi, korzenie i nasiona prawie nie zawierają kannaboidów.
Największym źródłem kannaboidów są niezapłodnione kwiatostany żeńskie. Dlatego w dzisiejszych czasach większość uprawianych konopi to rośliny żeńskie. Rośliny męskie się eliminuje, ponieważ kiedy kwiat zostaje zapłodniony, przestaje produkować kannaboidy.
CBG gdzie działa w ciele człowieka?
CBG działa głównie poprzez oddziaływanie na inne neuroprzekaźniki w mózgu i ciele oraz wchodzi w interakcję z układem endokannaboidowym. Układ endokannaboidowy, mimo że odkryty stosunkowo niedawno, jest jednym z najważniejszych układów fizjologicznych człowieka. W odróżnieniu od „klasycznych” układów np. pokarmowego czy oddechowego jest rozsiany po całym organizmie w postaci receptorów na błonach komórkowych. CBG oraz inne kannaboidy łączą się z receptorami tegoż układu, co przynosi pozytywne skutki w leczeniu różnych dolegliwości.