0,00
blank 0
0,00
blank 0
CBG co to takiego? NaszeNaturalne Shutterstock

CBG co to takiego?

Spis treści

CBG to kolejny podmiot rozważań pojawiający się w mediach i artykułach naukowych, który wzbudza coraz większe zainteresowanie ze względu na swoje właściwości i zastosowanie medyczne. W tym poście zajmiemy się wyjaśnieniem, czym jest CBG, co oznacza ta nazwa, skąd pochodzi ten związek oraz gdzie działa w ciele człowieka.

Skąd pochodzi CBG?

 

Cannabis sativa jest jedną z najdłużej hodowanych roślin w historii ludzkości. Badania wskazują, że posługiwano się tą rośliną już 12 tysięcy lat temu. Używano ją w celach medycznych, duchowych i społecznych, a jej włókno służyło do wyrobu tkanin czy sznurów i lin. Nasiona zaś stanowiły pokarm będący między innymi bezcennym źródłem białka.

Zaczęto ją badać naukowo w XIX wieku. W latach 1880-1950 ukazało się ponad 30 artykułów naukowych na temat różnych zastosowań medycznych konopi.

Konopie, rośliny z gatunku Cannabis sativa zawierają setki roślinnych substancji, między innymi ponad 100 kannaboidów. Jednym z nich jest CBG, czyli kannabigerol o wzorze chemicznym C21H32O2 :

CBG co to takiego? NaszeNaturalne Chemical Structure Of Cbg

CBG został odkryty w roku 1964 przez zespół pod kierownictwem Yehiela Gaoniego i prof. Mechoulama.

CBG czym jest?

 

CBG jest to jeden z głównych kannaboidów, który przez długi czas w odróżnieniu od THC i CBD był uważany za substancję drugorzędną ze względu na jego małe stężenie w dojrzałej roślinie: 1-2%. Okazuje się jednak, że jest on w rzeczywistości czymś w rodzaju komórki macierzystej dla pozostałych kannaboidów. W młodych roślinach jest go znacznie więcej, głównie pod postacią jego formy kwasowej zwanej CBGA, czyli kannaboidu matki. Wykształca się on w młodej roślinie jako pierwszy z kannaboidów.

Podczas wzrostu rośliny, kiedy pod wpływem enzymów, ciepła i promieniowania UV, CBGA ulega dekarboksylacji i w pierwszej kolejności tworzy CBG, a potem pozostałe kannaboidy.

CBGA -> CBG

Tworzenie się pozostałych kannaboidów zabiera nieco więcej czasu, ponieważ najpierw tworzą się ich formy kwasowe (między innymi CBDA, THCA).

CBGA -> CBDA -> CBD

CBGA -> THCA -> THC

Z powodu użytkowania CBG do produkcji innych kannaboidów (a mamy ich w roślinie ponad 100), w dorosłej roślinie kannabigerolu jest mało.

Z uwagi na jego niską zawartość w roślinie koszt produkcji CBG jest wysoki. Trwają jednak prace nad wyhodowaniem odmian konopi bogatych w kannabigerol.

Warto wiedzieć, że CBG jest związkiem nietoksycznym, całkowicie legalnym, nie wywołuje efektu odurzenia czy tzw. haju. Jest uznawany za środek bezpieczny i jest dobrym narzędziem dla poprawy dobrostanu.

Produkty konopne w sklepie naszenaturalne.pl

CBG, w której części rośliny powstaje?

 

Kannabigerol, tak jak inne kannaboidy powstaje w kwiatach i liściach konopi, a dokładniej w tzw. trichomach. Trichomy to maleńkie włoski pokrywające liście i żeńskie kwiaty konopi. Chronią one roślinę przed promieniowaniem, grzybami i zwierzętami. Większość trichomów znajduje się na kwiatostanach.

Łodygi, korzenie i nasiona prawie nie zawierają kannaboidów.

Największym źródłem kannaboidów są niezapłodnione kwiatostany żeńskie. Dlatego w dzisiejszych czasach większość uprawianych konopi to rośliny żeńskie. Rośliny męskie się eliminuje, ponieważ kiedy kwiat zostaje zapłodniony, przestaje produkować kannaboidy.

CBG gdzie działa w ciele człowieka?

 

CBG działa głównie poprzez oddziaływanie na inne neuroprzekaźniki w mózgu i ciele oraz wchodzi w interakcję z układem endokannaboidowym. Układ endokannaboidowy, mimo że odkryty stosunkowo niedawno, jest jednym z najważniejszych układów fizjologicznych człowieka. W odróżnieniu od „klasycznych” układów np. pokarmowego czy oddechowego jest rozsiany po całym organizmie w postaci receptorów na błonach komórkowych. CBG oraz inne kannaboidy łączą się z receptorami tegoż układu, co przynosi pozytywne skutki w leczeniu różnych dolegliwości.

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn
E-mail

Sprawdź nasze promocje

Czytaj również

Na co działa soplówka jeżowata ? NaszeNaturalne Shutterstock Scaled

Na co działa soplówka jeżowata ?

Soplówka jeżowata czyli Lion’s Mane to jadalny grzyb pasożytujący na drzewach liściastych jak buki, dęby czy jabłonie. Grzybnia wygląda jak

Hydrolat - 5 najciekawszych propozycji NaszeNaturalne Hydrolat

Hydrolat – 5 najciekawszych propozycji

Coraz większą popularnością wśród klientek stawiających na naturalną pielęgnację cieszą się hydrolaty. Jeszcze niedawno niewiele było o nich słychać, ponieważ

  Zastosuj kupon
   Scroll to Top
   blank

   Dołącz Do Naszego Newslettera

   Bądź na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami

   i odbierz kod rabatowy -5%
   na pierwsze zakupy!