Coraz większą popularnością wśród klientek stawiających na naturalną pielęgnację cieszą się hydrolaty. Jeszcze niedawno niewiele było o nich słychać, ponieważ były jedynie produktem ubocznym produkcji olejków eterycznych. Niemniej obecnie pojawia coraz więcej tych produktów i być może zadajesz sobie pytanie: co to hydrolat? Jeśli tak, to zapraszamy do zapoznania się z niniejszym tekstem.
Co to hydrolat?
Podczas produkcji olejków eterycznych metodą destylacji parą wodną powstaje produkt uboczny, który można nazwać wodą kwiatową, ponieważ zawiera ona rozpuszczalne cząstki roślinne oraz niewielkie ilości olejku eterycznego.
Dlatego hydrolaty nazywane są też wodą roślinną. Zawierają one czyste esencje roślinne podobnie jak olejki eteryczne, ale w rozcieńczonej, łagodnej formie. Charakteryzuje się też subtelniejszym zapachem. Niemniej poza niewielką ilością olejku eterycznego (do 1%) znajdują się w nich cenne składniki roślinne jak flawonoidy, antyoksydanty, witaminy i inne fitozwiązki.Dzięki temu hydrolaty nadają się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry.
Do czego służy hydrolat?
Wiemy już, co to hydrolat – teraz odpowiemy sobie na pytanie, do czego służy hydrolat.
Hydrolaty są łagodne i zawierają całe dobrodziejstwo ekstraktów roślinnych, dlatego też znakomicie sprawdzają się w pielęgnacji skóry twarzy. Nałożone na oczyszczoną wcześnie twarz przy pomocy wacika lub atomizera przywracają skórze odpowiednie pH (naturalny, kwaśny odczyn) i przygotowują do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.
Ulubiony krem serum lub olejek nakładamy na skórę jeszcze wilgotną od hydrolatu. Zapewnia to lepsze wnikanie w skórę substancji odżywczych z kosmetyku.
Hydrolat – po co go stosować?
- jako tonik – z uwagi na jego działanie tonizujące, odświeżające i łagodzące podrażnienia
- do utrwalania makijażu – jako mgiełka
- hydrolat jest też świetnym składnikiem bazowym do wszelkiego rodzaju płukanek lub maseczek przygotowywanych w domu – wzmacnia ich działanie
- zamiast płynu do demakijażu możesz go użyć dla zmycia delikatnego makijażu
- sprawdzi się jako baza w procesie olejowania włosów
- w upalne dni hydrolat w atomizerze będzie doskonałą odświeżającą i nawilżającą wysuszoną skórę mgiełką
- do łagodzenia podrażnień skóry ze względu na jego działanie przeciwzapalne i antyseptyczne
- jako etap leczenia zmian zapalnych na skórze
- można go użyć jako spray do włosów lub jako wcierkę – wzmacnia cebulki włosowe i zapobiega wypadaniu włosów
Jaki hydrolat wybrać?
Nic dziwnego, że hydrolaty zdobywają sobie coraz więcej zwolenników, a hasło „hydrolat co to” jest często wpisywane w wyszukiwarki. Wiesz już, dlaczego warto go stosować. Warto też, abyś znalazła kosmetyk dostosowany idealnie do potrzeb Twojej skóry.
Poniżej przedstawimy Ci właściwości 5 wybranych przez nas dla Ciebie hydrolatów.
Hydrolat z kwiatów pomarańczy gorzkiej Neroli
Polecany dla każdego typu cery, zwłaszcza naczynkowej, wrażliwej, podrażnionej, dojrzałej i młodzieńczej. Działa ściągająco, antybakteryjnie, reguluje wydzielanie sebum, łagodzi i wspomaga gojenie. Chroni przed rozkładem kolagenu – spowalnia procesy starzeniowe skóry.
Hydrolat laurowy
Jest odpowiedni dla skóry przetłuszczającej się i mieszanej, ponieważ reguluje wydzielanie sebum, zapobiegając świeceniu się. Co więcej, poprawia ogólny wygląd cery, zmiękczając naskórek, kojąc i relaksując. Wykazuje silnie działanie antybakteryjne, dlatego znakomicie łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia.
Hydrolat kawowy
Sprawdza się w pielęgnacji każdego typu skóry twarzy, ciała oraz włosów. Szczególnie polecany jest do cery tłustej, zmęczonej i dojrzałej. Posiada cudownie pobudzający kawowy zapach, który pozytywnie wpływa na zmysły. Działa antybakteryjnie i detoksykująco, a także wzmacniająco na naczynia krwionośne.
Hydrolat wrotyczowy
Dla cery z problemami, niedoskonałościami. Głęboko oczyszcza i ściąga pory, zwalcza przebarwienia i drobne blizny. Zmniejsza cienie i obrzęki w okolicach oczu, przywraca blask cerze zanieczyszczonej, poszarzałej. Olejki eteryczne, które zawiera, mają właściwości antyoksydacyjne, spowalniają proces powstawania zmarszczek.
Hydrolat z kwiatów róży damasceńskiej
Nadaje się do pielęgnacji nawet najwrażliwszej skóry. Szczególnie polecany jest do cery suchej, naczynkowej i dojrzałej. Posiada cudny różany zapach. Jest bardzo łagodnym tonikiem, intensywnie nawilża i zmniejsza objawy zmęczenia takie jak cienie pod oczami. Dlatego wspaniale nadaje się do pielęgnacji twarzy, a także ciała i włosów, może być stosowany także jako dodatek do maseczek, balsamów, podkład pod olejowanie włosów.
Oczywiście rodzajów hydrolatów jest o wiele więcej i zawsze możesz wybrać coś dla siebie lub bliskich Ci osób. Z uwagi na swoje delikatne, ale skuteczne działanie doskonale uzupełnią codzienną pielęgnację Twojej skóry. Przy wyborze hydrolatu możesz sugerować się właściwościami rośliny, z której powstał.
Wybierz u nas odpowiedni produkt dla siebie!